Üniversiteye girişte yapılan değişikliklerle üniversteye girmek isteyen öğrenciler  YKS ye girecekler.Peki nedir bu YKS ve yeni sınav sisteminin getirdiği farklılıklar neler?Gelin bunları Sıkça Sorulan Soruların cevapları olarak verelim:

1) YKS nedir, ne demektir?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)  üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin Yeni Sınav Sistemine göre girecekleri merkezi sınavın adıdır.Bu sınav iki aşamada uygulanacaktır. YKS 1.Oturum   TYT (Temel yeterlilik Testi)  ve  YKS 2.Oturum  AYT (Alan Yeterlilik Testi),ayrıca yabancı dil ile sınava giecek olan öğrenciler YKS Yabancı Dil Oturumuna katılacaklardır.Temel Yeterlilik Sınavında(TYT) adayların Sözel ve Sayısal alanlarda sahip olmaları gereken bilgi ,beceri ve yetenekleri ;Alan Yeterlilik Sınavında(AYT) adayların sınavda girecekleri alanlarındaki bilimsel bilgi yeterlilik ve düzeyleri ölçülecektir.

2) YKS ne zaman uygulanacak?

YKS  1.Oturum TYT  23 Haziran 2018 de , YKS 2.Oturum AYT  24 Haziran 2018 de uygulanacaktır.YKS Yabancı Dil Oturumu 24 Haziran 2018de uygulanacaktır.

3) YKS başvuruları ne zaman yapılacak?

YKS başvuruları 01-21 Mart 2018 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacaktır.

4) YKS de kaç tane soru olacak?

YKS 1.Oturum  TYT  de  120 soru olacak.bu soruların 40 tanesi Temel Matematik,40 tanesi Türkçe,20 tanesi Sosyal Bilimler ve 20 tanesi Fen Bilimleri sorusu olacak,

YKS 2.Oturum  AYT de toplam 160 soru sorulacak

5) YKS sonuçları ne zaman açıklanır?

YKS sonuçları 31  Temmuz 2018 de açıklanması bekleniyor.

Anasayfa » Makaleler » YENİ SINAV SİSTEMİ YKS NEDİR?

izmir temel lise

izmir dershane